Marek Zabójski

Nazwisko potrafi być dla człowieka przekleństwem. Żaden Kowalski, Wiśniewski czy Nowak nie zrozumie pewnie, co przeżyć musiało dziecko, któremu ojciec podarował dumne miano Cyca czy Gnidy.

A co miał powiedzieć pewien dentysta w Ohio, któremu ojciec, George Washington (!) Hitler nadał imię Gay? Zwłaszcza, że końcówka kariery doktora Gay’a Hitlera przypadała akurat na czas II wojny światowej.

Austriacki piłkarz, Marko Arnautović nie ma co prawda aż tak przechlapane, ale jego nazwisko, przekazane przez ojca-Serba, też kryje za sobą ciekawą historię. Oznacza ono tyle, że któryś z przodków napastnika Stoke zasłużył sobie na przezwisko Arnaut. Cóż w tym ciekawego?

Snajper

Mordercze spojrzenie (fot. Michael Kranewitter, Wikimedia Commons, CC-by-sa 3.0/at)

Turcy słowem tym określali Albańczyków. Jako że naród albański odgrywał dużą rolę w otomańskiej armii, to wkrótce zaczęto też arnautami nazywać oddziały sułtańskich najemników, w których służyli też Bułgarzy czy Grecy. Cieszyły się one złą sławą na terenie całych Bałkanów, w tym w księstwach rumuńskich, gdzie rozpanoszyli się w czasie rządów fanariotów.

W serbskim arnaut (lub arnautin) nabrało jeszcze gorszych konotacji i używano go w znaczeniu „zły” czy „morderczy”. Nazwisko Arnautović mogło więc zostać nadane na przykład tym, których przodek kogoś zamordował i dzięki temu wyczynowi zyskał ksywę „Morderca”.

Ewentualnie był Albańczykiem. Wielu Serbów powiedziałoby zresztą, że to przecież żadna różnica

Notatka na marginesie | Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Ludzie, Z kamerą wśród słówek i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Marek Zabójski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s